Hemoroid Tedavisi

Hemoroid Tedavisi

Hemoroid Tedavisi Ankara

Hemoroid ya da halk arasındaki ismi ile basur, dolaşım sistemi bileşenlerinden bir tanesi olan anjiyo kavernoz damar yumağında meydana gelen bir anomalinin sonucudur. Bir enfeksiyon veya mantar hastalığı değildir. Tamamen mekanik nedenleri bulunan Hemoroid; herhangi bir şekilde bulaşıcı olmadığı gibi, tedavisi de bulaşıcı hastalıkların tedavisinde olduğu gibi değildir. Kılcal damarların yapısının bozulması ve genleşmesi olarak da tanımlanabilecek hastalık, hayatı ciddi anlamda olumsuz etkileyebilir ve erken evrede tedavi edilmemesi durumunda ilerleyen aşamalarda sancılı bir tedavi süreci kaçınılmaz hale gelir. Bu nedenle Hemoroid tablosu ihtimalinin söz konusu olduğu şikayetleriniz olduğunda bunu vakit kaybetmeden doktorunuzla paylaşmalısınız. Anüs (makat) de meydana gelen bir rahatsızlık olmasından dolayı genellikle gizlenen bir rahatsızlık olan Hemoroid, genellikle kendiliğinden iyileşmez ve tedbirler alınmaması durumunda daha da ağır bir tabloya dönüşür. Hemoroid Tedavisi Prof. Dr. Gökhan Yağcı tarafından Ankara’da en yeni teknoloji ve teknikler kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Gönül rahatlığıyla, herhangi bir çekinceye mahal bulunmadan bu sorunu hayatınızdan çıkarmak için şimdi harekete geçerek hemen bize ulaşabilirsiniz.

Hemoroid Neden Olur?

Hemoroid’in bilinen kesin bir sebebi yoktur. Elbette bazı faktörler bu sorunu tetikliyor olsa da, çoğunlukla genetik yatkınlığın bu soruna sebep olduğu kabul edilir. Bu dokuda bulunan damarların genleşmesi ve yırtılması damarların yapısı ile ilişkilendirilir ki, bu yapısal bir durumdur. Dolaysıyla, fiziksel, kimyasal veya fizyolojik bir faktör bu sorunu ortaya çıkarabilir diyor olsak da, Hemoroid’e sebep olarak bahsedilen etkenler, var olan sorunun tetiklenmesine yol açan etkenler olarak kabul edilir. Örneğin, dış Hemoroid’i tetikleyen en önemli etken sürekli oturmaktır. Ancak sürekli oturan herkeste basur olur demek doğru olmaz. Eğer bu soruna kaynak teşkil edecek yatkınlık yok ise hastalık bu şartlarda da hiç görülmeyebilir. Tabi ki hastalığın seyrinin yaşam standartlarını etkilemesi için bu etkenleri ortadan kaldırmaya yönelik tedbirler alınmasında fayda vardır.

Tabii herhangi bir şikayeti olmayan kişilerde, örneğin kabızlık bir Hemoroid sebebi olabilir. Öyle ki, dışkının anüsü terk etmesi aşamasında buradaki doku tahriş olur ve mevcutta böyle bir şikayet yoksa da, kabızlığın kronik olması durumunda bu sorun ortaya çıkabilir. Aşırı kırmızı et tüketimi ve yeterince su tüketmeme durumu, bunu tetikleyen unsurlardır. Acı tüketimi ile ilgili olarak belirtilen hususlara da burada açıklık getirmek gerekir. Acı tüketmenin Hemoroid’e yol açtığı yönünde kesin bir bilimsel yargı yoktur. Ancak aşırı tüketimi durumunda mevcut problem şiddetlenebilir ve zaten tahriş olmuş olan dokuda acı hissi artabilir. Zaten basur rahatsızlığının beslenme ile ilişkisi de bu noktada öne çıkar. Örneğin alkol tüketiminin bu sorunu tetiklediğine dair bazı araştırmalar da yapılmıştır.

Hemoroid Kimlerde Görülür

Çocuklar haricinde Hemoroid, kadın veya erkek fark etmeksizin herkeste görülebilir. Oldukça yaygın bir sorundur ve genellikle masa başı iş yapanlarda şikayetlerin ortaya çıkma sıklığı daha fazladır. Bunun sebebi de yukarıda bahsettiğimiz hastalığın tetiklenmesine neden olan fiziksel faktörlerden bir tanesi olmasıdır. Kronik kabızlığı olan kişilerin, bu komplikasyon riskini azaltmak için kabızlık sorununu gidermeye yönelik tedavileri almasında, bu nedenle fayda vardır.

Hemoroid Belirtileri ve Tanısı

Hemoroid belirtilerinin başında ağrı gelmektedir. İlk aşamalarda, uzun süre oturma ve tuvalete çıkma aşamasında görülen ağrılar, ileri safhalarda sızlama ve sürekli ağrı biçiminde görülebilir. Bunun yanında zaman içerisinde dışkıda kan görülmesi de söz konusu olabilir. Deforme olan dokunun çatlaması sonucunda kan açığa çıkar ki, esasında bu sadece Hemoroid rahatsızlığında görülen bir durum değildir. Boşaltım sistemi kanserlerinin neredeyse tümünde dışkıda kan görülür bu nedenle bu durumda vakit kaybetmeden hekime başvurmakta fayda vardır.

Hastalığın tanısı harici muayene ile konulabilir. Biz muayenehanemizde bulunan donanımlarımız ile soruna birkaç dakika içerisinde tanı koyabiliyor ve tedavi sürecine başlayabiliyoruz. Ankara Hemoroid Tedavisi alanında destek vermek üzere hizmetinizdeyiz.

Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemoroid Tedavisi maalesef çoğunlukla ilaç tedavisi ile mümkün olamamaktadır. Hastanın şikayetlerini gidermeye yönelik bazı tedbirler ile il aşamadaki Hemoroidler belirli bir süre kontrol altında tutulabiliyor olsa da, cerrahi kimi vakalarda zorunlu hale gelir. Ancak Hemoroid ameliyatı olarak tanımlanan tedaviler, modern teknolojilerle uygulanır ve son derece hızlı ve efektif operasyonlardır. Longo ve Doppler teknikleri ile en iler safhalardaki hemoroidler dahi en 10 dakika ile 1 saat arasında değişen operasyon sürelerinde tedavi edilebilmektedir. Siz de hastalığın yan etkilerinden kurtulmak ve yaşam standartlarınızı arttırmak için vakit kaybetmeden hekim kontrolüne başvurun. Unutmayın sağlık sorunlarının tedavilerini ertelemek, ileride daha komplike tedavileri gerektirir.

Şimdi Abone Ol

En son haberlerimizi alın ve sağlıklı kalın.