Anal – Perianal Siğil Tedavisi

  • Home
  • Anal – Perianal Siğil Tedavisi

Anal – Perianal Siğil Tedavisi

Çeşitli virüslerin yol açtığı birçok hastalık söz konusudur. Bu hastalıklar için erken tanı ve teşhis hastalığın çok daha kolay bir şekilde tedavi edilmesi açısından oldukça önemlidir. Birçok kişide görülen ve kişileri oldukça rahatsız eden virüslerin neden olduğu hastalıklardan birisi de anal perianal siğil rahatsızlığıdır. Özellikle anal siğil tedavisi konusunda kaliteli tedavi yöntemlerini yerine getiren Prof.Dr.Gökhan Yağcı, hastalığın makat ve makat çevresinde görülen en yaygın görülen rahatsızlıklardan birisi olarak nitelendiriyor.

Anal Siğil Nasıl Bir Hastalıktır?

Anal siğil hastalığı virüs tabanlı bir hastalıktır. Bulaşıcı özelliği olmasından dolayı kişiden kişiye çok kolay bir şekilde bulaşma durumu söz konusudur. Genellikle cinsel ilişki esnasında bu virüse sahip olan kişiler sıvılanma ve mukoza aracılığı ile virüsü partnerlerine bulaştırabiliyorlar. Anal siğil virüslerin makat ve çevresi ile iç kısmında görülen bir durumdur. Hastalığın teşhisi oldukça kolaydır ancak tedavisi için aynı şeyi söylemek oldukça zor. Birçok kişi anal siğil tedavisi ankara hizmetlerinden yararlanarak bu virüse karşı direnç kazanmak ve olası olumsuzlukları ortadan kaldırmak istiyor.

Anal siğil rahatsızlığında makat ve çevresi ile makatın iç kısmında beyaz ya da kahve rengi şeklinde siğiller meydana geliyor. Bu siğiller müdahale edilmemesi durumunda zamanla büyümeye başlıyor. Başlangıç evresinde kaşıntı ile kendisini gösteren hastalık büyüme evresinde ise ağrı hissi verebiliyor.

Makat ve çevresinde görülen anal siğillerin oluşması için anal ilişki gerekli değildir. Bu hastalık genellikle ilişki dışı cinsel ilişkilerde ve aktivite olmadan cilt teması ile bulaşabiliyor. Ancak makat içinde görülen siğiller genellikle anal ilişki ile ortaya çıkan bir durum olarak dikkat çeliyor.

Anal Siğil Nasıl Teşhis Ediliyor?

Anal siğil hastalığının teşhisi için öncelikle anal ve perianal bölgenin öncelikli olarak dıştan gözlemle muayene edilmesi gerekiyor. Birçok kişide görülen bu hastalık için perianal siğil tedavisi ankara hizmetlerinden yararlanılarak hastalığın teşhisi ve akabinde de tedavisi gerçekleştiriliyor. Ancak hastaların büyük bir çoğunluğunda anal siğil maka içerisine doğru yayılmaya başlıyor. Bu nedenle hastalar için teşhis aşamasında anoskopi ile makatın iç kısmı da muayene ediliyor. Kadınlarda böyle bir durumun görülmesi durumunda kadınlara jinekolojik muayene öneriliyor.

Anal Siğilin Görüntüsü Nasıldır?

Anal siğil genellikle karnıbahar görünümünde bazı durumlarda beyaz bazı durumlarda kahve rengi şeklinde görülen, büyüklük olarak da irili ufaklı olabilen ve zamanla hacimsel anlamda büyüyen bir hastalık olarak biliniyor. Cilt üzerinde görülmeye başladığında öncelikle oldukça küçük bir siğil görünümündeyken sonraki aşamalarda ise kabarma şeklinde kendisini gösteriyor. En son aşamada ise nohut tanesi kadar büyümeye kadar gidebiliyor. Siğilin görüldüğü yerin komşu bölgelerine de sıçrama durumları söz konusu olduğundan bu belirtilerin görülmesi durumunda zaman kaybetmeden tedavi altına alınılması gerekiyor.

Anal siğil rahatsızlıklarının kişiye bulaşmasından kendisini gösterdiği ana kadar geçen süre kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. Genellikle bulaşma ile birlikte 1 ile 6 ay arasında gözle görülür hale gelebiliyor. Bu durum kişilerin genetik ve bağışıklık sistemlerine göre değişebiliyor.

Anal Siğil Nasıl Hissedilir?

Anal siğil şikayeti olan kişiler virüsün yan etkilerini hissetmezler. Hatta birçok hastalarda anal siğil tesadüfen görülür. Özellikle kadınlarda jinekolojik muayene esnasında tesadüfen görülerek bu şekilde teşhis edilebiliyor. Başlangıç ve orta aşama döneminde hiçbir şekilde ağrı gibi şikayetler söz konusu olmuyor. Şikayet için gelen hastalarda özellikle makat kısmında ele gelen hafif şişlik, kızarıklık, kaşıntı ve ıslaklık hissi uyanıyor.

Anal Siğil Nasıl Tedavi Ediliyor?

Anal siğil tedavisinde belirli bir etkinlikte yapılan bir tedavi yöntemi yoktur. Anal siğile neden olan etkenler ile mücadele edilerek hastalık kontrol altına alınır. Anal siğilin görüldüğü yerler lokal anestezi eşliğinde alınır. Anal siğil tedavi süresince cinsel ilişki ve cinsel ilişki harici cinsel aktivitelerden kaçınılması gerekiyor. Sonraki aşamalarda ise siğiller tamamen yok ediliyor. Anal siğil tedavisinin etkin bir şekilde uygulanabilmesi için çeşitli kremler ve kimyasal çözeltiler kullanılıyor. Bu tedavi işlemlerinden sonra hastalar için en az 6 ayda bir kontrol yapılmalı. Kontrol ile anal siğilin etkisinin devam edip etmediği tespit edilmelidir.

Yapılan ilk kontroller ile birlikte bir sonraki aşamada yeni bir kontrol yapılıp yapılmayacağına karar veriliyor. Bu süreçte doktorun önerilerine de uyulmalıdır.

Şimdi Abone Ol

En son haberlerimizi alın ve sağlıklı kalın.