Kapalı Kasık Fıtığı Ameliyatı

  • Home
  • Kapalı Kasık Fıtığı Ameliyatı

Fıtık problemi çağımızın en önemli sorunları arasında yer almaktadır. Özellikle genelde 30 yaşından sonra yoğunluk gösteren bu sorun, farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Özellikle obezite sorunu yaşayan insanlarda fıtık problemi çok fazla görülür. Aynı zamanda ağır bir eşyayı ani ve dengesiz kaldırma sonucunda bel bölgesinde sorun ortaya çıkabilmektedir. Genetik olarak da meydana gelen bu sorun, derecesine bağlı olarak, sol bacağa vuran ağrının dayanılmaz hale gelmesiyle ameliyata karar verilir.

Anatomik bir problem olduğundan dolayı genelde tedavisi ameliyat üzerinden gerçekleşir. Nadir olarak operasyon riski yüksek olan kişiler için, takip önerisi gerçekleşmektedir. Açık ve kapalı olmak üzere iki farklı yöntem üzerinden fıtık ameliyatı yapılır. Daha etkin bir yöntem olduğundan dolayı kapalı (Laparoskopik) ameliyat, günümüzde ön plana çıkmaktadır.

Kapalı Kasık Fıtık Ameliyatı

Gerekli testler ve tetkikler sonucunda eğer kişinin fıtık ameliyatı olması gerektiği konusunda bir sonuç ortaya çıkarsa, cerrahi müdahale gerçekleşir.

Belli aşamalar ile ele alınan kapalı fıtık ameliyatı, hastanın yeniden sağlıklı şekilde hayata dönüş yapmasına olanak vermektedir. 3 küçük delik üzerinden yapılan bu ameliyat, ince bir kamera vasıtasıyla fıtık bölgesine ulaşılması üzerinden uygulanır. Fıtığın içi boşaltıldıktan sonra açık ameliyatında olduğu gibi yama konur. Genelde gerçekleştirilen tedavi yöntemlerinde açık ve kapalı ameliyat birbirine benzer. Fakat kapalı ameliyat daha konforlu, ağrısız ve kolay şekilde uygulanmaktadır.

Kapalı Kasık Fıtığı Ameliyatında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Belli başlı bazı durumlar dikkatli şekilde test ve tetkikler neticesinde ortaya çıkarılmalıdır. Bu konuda eğer hasta üzerinde kapalı ameliyatın yapılmaması konusunda emareler bulunuyorsa, bunun yerine açık ameliyat gerçekleşir.

– Daha önce prostat ameliyatı yapılmış ise kapalı ameliyat gerçekleşmez

– Eğer fıtık boğulmuş ve sıkışmış ise uygulanmaz

– Genel anestezi konusunda sakıncalı durumlarda

– Eğer fıtık yırtığı çok büyük ise kapalı ameliyat yerine açık ameliyat önerilir.

Bu etmenlerin dışında eğer tetkikler sağlıklı çıkarsa, kişi daha üstün ayrıcalıklara sahip olan kapalı ameliyat üzerinden tedavi alabilir.

Kasık Fıtığı İçin Kapalı (Laparoskopi) Ameliyatın Ayrıcalıkları Nelerdir?

Açık ameliyata göre daha üstün ayrıcalıklara sahip olan kapalı (laparoskopi) ameliyatı, uzman cerrahlar tarafından tercih edilmektedir.

– Eğer çift taraflı fıtık var ise 3 delik üzerinden her iki kısım için ameliyat gerçekleşebilmektedir.

– Fıtığı tekrar etmiş olan hastalar için yeniden müdahale imkanı tanır.

– Ameliyatın ardından ağrı oldukça azdır.

– Daha kolay ve konforlu şekilde tedavi yapılır.

– Ameliyat sonrası işe ve sosyal hayata dönme dönemi çok daha kısadır.

– Kozmetik açıdan neredeyse görülemeyecek kadar düşük miktarda bir iz kalır.

Bu ayrıcalıkları nedeniyle günümüzde kapalı kasık fıtığı ameliyatı uzman cerrahlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Kapalı Kasık Fıtığı Ameliyatı Sonrası

Kapalı (laparoskopi) ameliyatı sonrası hasta anestezinin etkisinden kurtulmasıyla, 3 ya da 4 saat sonra yemek yiyebilir. Genelde akşama doğru ayağa kalkar ve ertesi gün hasta taburcu edilir. Kendiliğinden eriyen dikişler bu ameliyat için kullanıldığından dolayı, dikiş alma gibi bir durum yaşanmaz. Üstelik kapalı kasık fıtığı ameliyatı sonrası hasta bir günün ardından banyo yapma imkanı elde edebilmektedir.

Bütün bu ayrıcalıklı etmenler sayesinde ameliyat sonrası hasta yeniden normal yaşantısına dönebilmektedir.

Kapalı Kasık Fıtığı Ameliyatı Ardından Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Unsurlar

Açık ameliyata göre günümüz teknik yöntemleri ve teknolojisiyle, fıtık problemi yaşayan insanlar kapalı ameliyat sayesinde çok daha sağlıklı hale gelebilmektedir. Ancak ameliyat sonrası mutlaka en az 6 hafta kadar herhangi bir ağırlık taşımamaya dikkat edilmelidir. Mutlaka kilo almamaya özen gösterilmesi gerekir. Sigara bırakılması önerilmektedir.

Sağlıklı bir süreç geçirebilmek için kapalı kasık fıtığı ameliyatı Ankara adına bulunduğunuz bölge itibariyle hemen site üzerinden bağlantı kurabilir ve gerekli bilgileri elde edebilirsiniz. Profesyonel bir süreç içerisinde yapılan kapalı kasık fıtığı ameliyatından kısa bir süre sonra yeniden sağlıklı yaşantınıza kavuşabilirsiniz

Şimdi Abone Ol

En son haberlerimizi alın ve sağlıklı kalın.