Tüp Mide Ankara

Tüp Mide Ankara

 

Dünyada sağlıkla ilgili gelişimden sonra tüp mide ameliyatları da oldukça fazla gelişim göstermiştir. Bu gelişime paralel olarak Türkiye’nin pek çok bölgesinde de tüp mide ameliyatları yapılmaktadır. Özellikle obezite hastaları ve fazla kilosu olan kişilerin en fazla başvurduğu yöntem tüp mide operasyonudur. Bu yöntem genellikle kilo vermek için farklı yolları deneyen fakat başarılı olamayan kişilere uygulanmaktadır.

Genel anestezi altında uygulanan tüp mide ameliyatları doktor muayenesinden sonra doktorun uygun görmesi halinde yapılır.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı hastanın kilo vermesine yardımcı olan ve genel anestezi altında yapılan cerrahi bir operasyondur. Bu operasyonda amaç hastanın midesini küçültmektir. Laparoskopik yöntemi ile yapılan ameliyatlar sayesinde tüp mide operasyonu daha kolay yapılabilmektedir. Laparoskopik yöntemi kapalı ameliyat yöntemi olarak bilinir. Bu yöntem sayesinde hastaların iyileşme süreci de kısalmış olur.

Laparoskopik yönteminde hastanın mide kısmı HD kalitesinde mönitör ekran sayesinde görülür. Bu bölgeye bir endoskopik kamera ile giriş yapılır. Operasyon sırasında olumsuz bir durum gözlenirse laparoskopi yönteminden anında açık ameliyata geçiş yapılır. Fakat bu yöntem tüp mide ameliyatında en iyi yöntemlerden birisidir. Çünkü hastada bir komplikasyon oluşumu kolaylıkla önlenebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Tüp mide ameliyatının gerçekleşmesi hastanın tıbbi açıdan uygunluğuna bağlıdır. Genellikle vücut kitle endeksi 40 ve üzeri ise tüp mide ameliyatı için uygun görülürsünüz. Fakat vücut kitle indeksi 35-40 aralığında ise tüp mide ameliyatı için doktorun ayrıca değerlendirmesi gerekmektedir. Ayrıca eğer operasyon mümkünse dahi belirli testlerden de geçmekte fayda vardır.

Tüp Mide Ameliyatında Süre

Tüp mide ameliyatında süre ilk aşamada doktorun muayenesi ile başlar. Uzman doktor gerekli gördüğü test ve muayeneleri yaparak ameliyata ilişkin karar verir. Eğer, vücut kitle endeksi olarak operasyona uygun görüldü iseniz ameliyat süreci de başlayacaktır.

Tüp mide operasyonunda süre oldukça azdır. Genel anestezi ile yapılan operasyonda 45 dakikalık bir süreç yaşanır. Genel operasyon sürecine bakıldığında ise 2 saate yakın bir süreyi kapsar. Bu 2 saat genel ameliyata hazırlık, ameliyat süreci ve bekleme kısımlarından oluşur.

Bazı durumlarda ameliyatın süresi de değişebilir. Fakat genellikle 2 saat sürmektedir.

Tüp Mide Ameliyatında Risk Bulunur mu?

Tüp mide ameliyatı fazla kilolardan kurtulmak için en hızlı sonuç veren operasyonlardan birisidir. Fakat bazı kişiler özellikle medya kuruluşlarında olumsuz haberlerin yer almasından sonra korkar olmuştur. Uzman bir doktor eşliğinde yapılan tüp mide ameliyatları oldukça normal ameliyatlardan birisidir.

Tüp mide operasyonunda genel komplikasyon oranı oldukça düşüktür. Orana bakıldığında ortalama bin kişide 3-5 komplikasyonlu vaka görülür. Tüp mide operasyonu safra kesesi operasyonuna benzer.

Tüp Mide Ameliyatında Fiyatlar

Tüp mide ameliyatında net bir fiyat söylemek mümkün değildir. Çünkü, ameliyat öncesi mutlaka doktorun hastayı muayene etmesi gerekir. Bazı durumlarda ise ameliyat fiyatlarını etkileyen faktörler de mevcuttur.

Bu faktörler:

  •  Hastanın kilosu,
  •  Obezite durumu,
  •  Yaşı,
  •  Riskli durumlar,
  •  Hastane ve uzman doktor,
  •  Şehir,
  •  Kalıcı rahatsızlıklar

gibi her biri ameliyat sürecini doğrudan etkiler.

 

 

 

Şimdi Abone Ol

En son haberlerimizi alın ve sağlıklı kalın.