Mide Baypası

Mide Baypası

Mide Baypası Nedir?

Mide baypası, mideden direkt bağırsağa geçiş yolları temeline dayandırılmaktadır. Yöntemle birlikte, midenin büyük bir çoğunluğu devre dışı bırakılmaktadır. Bu sayede kişinin kolay bir biçimde kilo vermesi sağlanmaktadır. Ayrıca oluşturulan küçük mide sayesinde, besinlerin ince bağırsakların 3’te 1’lik br bölümünü direkt geçmesi sağlanmaktadır. İşte bu sebeple besinler tam sindirilemez, hem de emilimleri tam bir biçimde sağlanamaz.

Mide Baypası Nasıl Yapılır?

Laparoskopik yöntemiyle gerçekleştirilen mide baypası ameliyatında, vücutta birkaç kesinin oluşturulması uygulanmaktadır. Ancak bu kesiler çok küçük boyutlarda olacağından, operasyon sonunda iz kalması söz konusu olmamaktadır. Mide baypas operasyonuyla beraber, midenin giriş bölümleri kapatılır. Kapatılan mide, iç bölümde çıkartılmadan muhafaza edilir. Daha sonra 30 mL’den küçük olacak şekilde proksimal gastrik mide poşu oluşturulmaktadır. Bu mide poşuna ince bağırsakların bağlanması sonucunda, operasyon sonlandırılır.

Mide Baypası İşe Yarıyor mu?

Cerrahi yöntemlerle çözümü olan mide baypasında, hedef kişinin obeziteden kurtulmasını sağlamaktır. Ameliyat esnasında daha çok bağırsak ve mideye odaklanılarak yapılan operasyonda, hastanın ciddi bir hızda kilo vermesi amaçlanmaktadır. Mide baypası operasyonuyla, midenin yaklaşık yüzde 95’lik bir kısmı devre dışında bırakılır.

Ayrıca ince bağırsak ve on iki parmak bağırsağı olarak da bilinen alanın iki metrelik bir bölümü devre dışında bırakılmaktadır. Bu sayede, açlık hissi giderilmiş olur. Aynı zamanda midenin yedikçe esnemesi engellenir ve yapılan poş sayesinde, midenin aç olmadığı mesajı beyin kısmına iletilir.

Özellikle sürekli olarak yemek yediği halde bir türlü doyum yaşayamayan kişiler için oldukça ideal bir yöntemdir. Mide baypası sayesinde, kişinin çok az yemek yemesi sonucunda, tokluk hissi yaratılmış olur. Bu da kişinin az yemek yemesine yardımcı olarak, hızlı bir biçimde kilo verilmesini sağlayacaktır. Böylece hem ideal kilo yakalanmış olur hem de obezite hastalıkları yok edilmiş olacaktır.

Mide Baypası Kimler İçin Uygundur?

Mide baypası ameliyatı, genellikle hızlı kilo almaya eğilimli olan kişilerde ve obezite rahatsızlığı yaşamakta olan hastalarda yapılan bir ameliyattır. Her cerrahi operasyonda olduğu gibi cerrah tarafından tetkikler yapıldıktan sonra, karara bağlanmaktadır. Doktor uygun görmediği halde, bu operasyon yapılmamaktadır.

Mide baypası geçiren hastalar, hızlı bir biçimde kilo verdiklerinden ötürü, hayatlarında çok ciddi bir gelişme yaşamaktadırlar. Artık obeziteden dolayı ölümcül hastalara yakalanma riski bulunmayacaktır. Ameliyat için hekim doktora başvurulduktan sonra, gerekli olan tüm tetkikler yapılır. Eğer yapılacak testlerden sonra, hastanın mide baypası yapılmasında, engelleyici bir durum bulunmuyorsa, gerekli hazırlıklar sonrasında operasyon başlatılır.

Mide Baypası Öncesinde Neler Olur?

Her şeyden önce ameliyatın yapılması için doktorun belirli tetkikleri uygulaması gerekiyor. Bu testlerden sonra, başka organların bu durumdan hasar görme ihtimali bulunursa, ameliyat yapılmamaktadır. Fakat bir rahatsızlık olmaması halinde operasyon başlatılır. Baypas ameliyatının yapılabilmesi için doktorun isteyebileceği testlerden şunlar olabilir;

  •   Çeşitli hormon testleri
  •  Akciğer solunum testleri
  •   Kalp grafisi (EKG)
  •   Hepatit testleri ve Hemogram testi
  •   Akciğer garifileri
  •   Kan ile ilgili biyokimya testleri
  •   İhtiyaç olursa, efor testi istenebilir.
  •   Mide endoskopisi

Ameliyat Sonrasında Yaşanabilecek Durumlar

Mide baypası ameliyatından sonra bazı durumlar söz konusudur. Her şeyden önce bölgede çeşitli ağrılar söz konusu olabilir. Bu ağrılar için doktor, sizlere çeşitli öneride bulunur. Ayrıca operasyon sonrasında beslenme için hastaya öncelikli olarak sıvı alması önerilir.

Şimdi Abone Ol

En son haberlerimizi alın ve sağlıklı kalın.