Obezite Cerrahisi Ankara

  • Home
  • Obezite Cerrahisi Ankara

Obezite Cerrahisi Ankara

Gastrik Band Tedavisi

Halk arasında mide kelepçesi adıyla bilinen gastrik band tedavisi sıklıkla uygulanmaktadır. Bazı hastalara band bazılarına ise kelepçe takılmaktadır. Midenin küçülmesini tıbbi olarak olanaklı kılan bu yöntem, çok daha az tüketilmesini sağlayarak periyodik aralıklarla zayıflamayı mümkün kılar. Ancak son bulgular eşliğinde iştah azalması semptomlarının her hastada aynı görülmediği ortaya çıkarılmıştır. Bu nedenle bu tedavi yöntemi çok sık tercih edilmemektedir.

Tüp Mide Ameliyatı

Başarı oranları göz önünde bulundurulduğunda tüp mide ameliyatı obezite tedavisi ankara seçeneklerinde en çok tercih edilen cerrahi müdahaledir. Tamamen uzman ve güvenilir bir ekiple gerçekleştirilen bu ameliyatın toplam süresi 1 saat ile 2 saat arasında değişmektedir. Genel anestezi uygulanır ve hasta operasyon boyunca herhangi bir şey hissetmez. Tıp literatüründeki adı Sleeve Gastrektomi’dir. Operasyonun temel amacı midenin büyük bir kısmının alınmasıdır. Herhangi bir yan etkisinin olmaması ve yağ – kas endeksindeki düzensizlikleri tamamen gideriyor olması en büyük faydaları arasında gösterilebilir.

Bu operasyonlar sonucunda midenin genel görüntüsü de tamamen değişir. Operasyon öncesi çok daha büyük bir şekli olan mide, uzun ve ince bir hale bürünür. Bu sayede kendisine obezite teşhisi konulmuş kişiler yeme alışkanlıkları direkt olarak değişmektedir. Ameliyattan sonra hastaların bir hafta on gün süre ile dinlenmesi gerekmektedir. Ağır kaldırmak, spor ve egzersiz yapmak kesinlikle yasaktır. Hastanın beslenme alışkanlıklarının tamamen değişmesi ve tokluk hissine çok daha çabuk ulaşması ile birlikte periyodik olarak kilo kaybı yaşanır. Kilo kayıplarının çoğu yağ odaklı olduğu için tıbbi açıdan herhangi bir komplikasyon ile karşılaşılmaz.

Mide Bypassları ve Çeşitleri

Mide bypassı bir diğer seçenek olup bu cerrahi operasyonun da oldukça başarılı sonuçlar doğurduğu bilinmektedir. Burada da temel amaç mideyi küçültmek ve beslenme alışkanlıklarını tersine çevirmektir. Mini mide bypassı bir diğer seçenek olarak hastalara sunulmaktadır. İnce bağırsaklar mideye bağlanarak aynı zamanda şeker hastalığının semptomları ortadan kaldırılır. Çok yönlü bir cerrahi işlem olan mide bypassı hem obezite hem de diyabet hastalığının etkilerini azaltır. Bir diğer işlem olan Duodenal Switch’de olduğu gibi alınan besinler bağırsaklara iletilir.

Bu operasyonlar sonlandığında hastaların düzenli olarak protein ve vitamin almaları gerekmektedir. Düzenli kontrollere mutlaka gidilmeli, operasyonu gerçekleştiren doktorların tavsiyelerine uyulmalıdır. Bu tedaviler hastaların kilo ve sağlık durumları baz alınarak seçilmektedir. Hastaya en uygun tedavi yöntemi belirlendikten sonra ameliyat ve müdahaleler için gün verilir.

Obezite Cerrahi Uygulamalarından Kimler Faydalanabilir?

Öncelikli olarak bilinmesi gereken en önemli unsur herkesin bu ameliyatları yaptıramayacağı yönündeki tıbbi gerçeklerdir. İlk muayenede vücut kitle indeksine bakılır. 40 kg/ m2’nin altında olan kişiler obez olmadıkları için bu tür ameliyatlara gerek kalınmamaktadır. Bu tür hastalara ilaç tedavisi, diyet programları ve egzersizler önerilir. Ancak 40 kg’ m2nin üzerinde olan kişilere en uygun ameliyat yöntemlerinden biri uygulanır.

Kendilerine daha önce diyet programı yazılmış olup bu programlara uyamayan kişiler de söz konusu cerrahi uygulamalardan faydalanabilir. Diyet ve egzersiz programlarından sonuç alamayan hastalar için tüp mide ameliyatı ve diğer alternatif cerrahi müdahaleler gerçekleştirilir Obezite metabolik bir hastalık olup çoğu zaman şeker hastalığını beraberinde getirmektedir. Diyabetik hastalığı ilerlemiş olanlar için de obezite cerrahi uygulamaları tatbik edilmektedir. Son olarak sağlığı spor yapmaya elverişli olmayanlar da bu uygulamalardan faydalanabilir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Obezite cerrahisi sonrası belli başlı riskler mevcuttur. Bu risklerin en aza indirgenmesi için hastaların da dikkat etmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Doktorların yazdığı ilaçlar periyodik olarak kullanılmalı ve yasaklanan her şeyden uzak durulmalıdır. Kontrollere mutlaka gidilmeli ve bol bol sıvı tüketilmelidir.

Şimdi Abone Ol

En son haberlerimizi alın ve sağlıklı kalın.