Kalın Bağırsak Tümörü

 • Home
 • Kalın Bağırsak Tümörü

Kalın Bağırsak Tümörü

Tümör, mutasyona uğramış sağlıksız hücrelerin çoğalması ile ortaya çıkan dokulara verilen isimdir. Vücudun hücre yenilenmesi sürecinde, mevcut dokunun anormal biçimde gelişmesi ile tümörler ortaya çıkar. Kalın Bağırsak Tümörü de bu dokular içerisinde tanımlanır ve kolon kanseri tanısını orta ya koyar. Ancak tüm tümörler habis değildir. Kaldı ki, habis olsalar dahi, günümüzde geliştirilmiş tedavi protokolleri kapsamında oldukça yüksek oranda başarı elde edilebilmektedir. Kalın Bağırsak Tümörü tedavisi; Prof. Dr. Gökhan Yağcı tarafından gerçekleştirilen Gastroenetroloji Cerrahisi operasyonları ve onkoloji uygulamaları ile başarıyla gerçekleştirilebilir. Bu noktada önemli olan husus; hastanın belirtileri gözlemlediğinde vakit kaybetmeden hekim kontrolüne başvurmasıdır. Tümörler, ne kadar erken evrede tespit edilirlerse, tedavileri o kadar sancısız ve başarılı olabilmektedir. Kolon kanseri tanısı konulan hastalar, Anara Kalın Bağırsak Tümörü tedavisi uygulamalarımız için muayenehanemize başvurabilirler.

Kalın Bağırsak Tümörü Kimlerde Görülür?

Tümörlerin genellikle orta ve ileri yaşlarda görüldüğü söylenebilir. Kalın Bağırsak Tümörü tedavisi gören hastaların da büyük kısmı, orta yaş ve üzerindedir. Ancak nadiren de olsa günümüzde ergenlik sonrası süreçte tümörlerin ortaya çıktığı rapor edilmektedir. Bu nedenle hasta kaç yaşında olursa olsun, yaygın şikayetler ve belirti gözlemleme durumunda kontrol için başvurması uygundur. Kalın Bağırsak Tümörü, kadınlarda erkeklere göre biraz daha az olmakla birlikte hemen herkeste eşit ağırlıkta gözlemlenir. Tabii tümörlerin oluşmasında kişinin risk faktörünü artırıcı davranışları ve yaşam biçimi de etkili olmaktadır.

Kalın Bağırsak Tümörü Riskini Artıran Faktörler

Sadece Kalın Bağırsak Tümörü değil, tüm tümörlerin ortak özelliği; kimyasalların bu yapıları destekliyor olmasıdır. Bu nedenle özellikle beslenme alışkanlıklarını kimyasallardan olabildiğince uzak bir zemine yerleştirmek gerekir. Alkol, sigara ve uyuşturucu maddelerin özellikle kolon kanseri tanısında izlenen Kalın Bağırsak Tümörü oluşumunda oldukça etkili oldukları bilimsel bir yargıdır. Şişmanlık da tümörlerin oluşumunda en etkili sebeplerdendir. Obezite tüm kanser türlerinde olduğu gibi kolon tümörlerinin oluşumunda da etkilidir. Bunların yanında, şarküteri ürünleri, kapalı gıdalar, şekerleme ve çikolata gibi gıdaların tüketimi ile aşırı kırmızı et tüketiminin Kalın Bağırsak Tümörü oluşumunda etkili olduğu bilinmektedir.

Kalın Bağırsak Tümörü oluşmasına neden olan ya da risk faktörünü arttıran engellenemez nedenler de elbette söz konusudur. Bunlar başlıca;

 • Yaşın ilerlemesi
 • Polip Oluşumu
 • Kronik kolit gibi rahatsızlıkların varlığı
 • Tip 2 diyabet
 • Çevresel faktörler
 • Genetik faktörler

Şeklinde sıralanır.

Kalın Bağırsak Tümörü Belirtileri Nelerdir?

Kalın Bağırsak Tümörü niteliğine bağlı olarak farklı belirtiler verebilir. Maalesef bazı tümörler son safhaya kadar belirti göstermeyebildiğinden, özellikle 50 yaşından sonra belirli periyotlarda rutin kontrolden geçmek faydalı olacaktır. Bu sayede tümör oluşumu erken dönemde tespit edilerek tedavi prosedürü geliştirilebilir. Erken evrede tespit edilen tümörlere gerek cerrahi müdahale, gerekse ilaç veya ışın tedavisi daha verimli koşullarda uygulanır. Bu nedenle erken tanı oldukça önemlidir. Kalın Bağırsak Tümörü belirtileri başlıca;

 • Birkaç günden uzun süren ishal veya kabızlık hali
 • Boşaltımın tam olarak gerçekleşmemiş olması hissi (rahatsızlık)
 • Dışkı renginin aşırı koyulaşması
 • Dışkıda herhangi bir seviyede ve renkte kan görülmesi
 • Karında şişkinlik, kramp ve gaz
 • Sebepsiz kilo kaybı
 • Halsizlik ve yorgunluk hali

Gibi belirtilerdir. Kalın Bağırsak Tümörü varlığı durumunda bu belirtilerin tamamının gözlemlenebilme durumu söz konusu olduğu gibi, bir veya birkaçı da gözlemlenebilir. Özellikle 50 yaş üzerinde bu belirtiler gözlemlendiğinde şiddetlenmesi beklenmeden hekime başvurulması gerekir.

Kalın Bağırsak Tümörü Tedavisi

Kalın bağırsak tümörü tedavisi; cerrahi, ilaç tedavisi (kemoterapi) ve ışın tedavisi biçiminde gerçekleştirilebilir. Tümörün bulunduğu faz ve seyrine bağlı olarak Onkonoji uzmanları, dahiliye hekimleri ve cerrahların ortak sürdürdüğü bu tedavi prosedüründe cerrahi yaygın bir uygulamadır.  Kalın Bağırsak Tümörü ameliyatı, kolon üzerinde oluşmuş tümörle birlikte bağırsağın bir kısmının alınması yöntemidir. Ankara Kalın Bağırsak Tümörü tedavisi uygulamalarında uzmanlığı ile öne çıkan Prof. Dr. Gökhan Yağcı’dan gastroenteroloji cerrahisi tedavilerini alabilirsiniz. Yukarıda listelediğimiz belirtileri gözlemliyorsanız ve risk grubunda yer alıyorsanız, vakit kaybetmeden hekiminize ulaşın. Tedavinin mümkün olan en erken safhada başlamasının en uygun yöntem olduğunu unutmayın ve mümkün olduğunca risk faktörlerinden uzaklaşın.

Şimdi Abone Ol

En son haberlerimizi alın ve sağlıklı kalın.