Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı

  • Home
  • Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı

Kapalı Safra Kesesi Ameliyatı

Genel cerrahi açısından safra kesesi en sık rastlanan hastalıklardan biridir. Türkiye’de yaklaşık olarak her yıl 100 binden fazla insan bu problem nedeniyle hastaneye yatış gerçekleştirmektedir. Ülke çapında her 10 kişiden birinde safra kesesinde taş olduğu görülmektedir. Ancak genelde bu insanların yaklaşık olarak %7 kadarında tedavi için yatış gerçekleşir.

Diğer insanlarda ortaya çıkan taş, günlük yaşantıyı etkilemez ve sessiz kalır. Çocukluk döneminde pek fazla ortaya çıkmayan safra kesesi problemi, yetişkin dönemlerde kendisini gösterir. Özellikle ilerleyen yaşla beraber ameliyata mecbur bırakan bir duruma gelinebilmektedir. En çok da kadınlarda meydana gelen ve ciddi rahatsızlık hissettiren safra kesesi problemi, genel olarak safra kesesinde bulunan taşlardan kaynaklanır.

Safra Kesesi Problemi

Safra kesesi iltihabı olarak da bilinen kolesistit, karın bölgesinin sağ üst kısmında büyük bir ağrıya neden olur ve zaman içerisinde bunu dayanılmaz noktaya getirebilmektir. Eğer bu ağrı zamanla bele doğru yaygınlık gösterirse durum çok daha ciddi anlama gelmiş demektir. Özellikle obezite problemi, tek başına safra kesesinde meydana gelen taş gelişim riskini yaklaşık 7 kat daha artış sağlanmasına neden olmaktadır.

Bu yüzden uzman cerrahi operatörler tarafından da önerilen kapalı (laparoskopi) safra kesesi ameliyatı yapılmaktadır. Bu cerrahi operasyon ile birlikte sorun ortadan kalkar ve kişi günlük yaşamına dönüş yapar. Bu konuda yılların getirdiği tecrübe ile güven sağlayan Prof.Dr.Gökhan Yağcı kontrolü altında, safra kesesi taşı üzerinden yaşanan tüm problemlere son verebilirsiniz.

Safra Kesesi Gelişimi ve Belirtileri

İlk başlarda bu problemi ciddiye almayan kişiler, basit tıbbi tedavi yöntemleriyle sorunun ortadan kalkması için çalışır. Fakat belirli aralıklarla ağrının daha da artış göstermesi rahatsızlığın boyutlarını ciddi noktalara çıkarır. Gelişimini, zaman içerisinde hissettirdiği ağrıyı bel bölgesine taşıyarak göstermeye başlar. Genelde farklı belirtiler ile safra kesesi ağrıları kendisini gösterir.

  • Bulantı
  • Kusma
  • İştahsızlık

Her ne kadar belirtiler kişiye göre değişse dahi, genelde bu belirtiler üzerinden safra kesesi taş problemi olduğu anlaşılabilmektedir. Bu gibi yakınmalar ortaya çıktığı zaman mutlaka hemen doktor kontrolünde belirle test ve tetkiklerin yapılmasına olanak verilmelidir. Böylece hastanın yaşadığı soruna karşı eğer ciddi bir durum varsa, yatış gerçekleşir ve kapalı safra kesesi ameliyatı profesyonel bir anlayışla uzman cerrah kontrolü altında yapılır.

Safra Kesesi Ameliyat İçin Tanı ve Polipler

Gerekli tıbbi tetkik ve testler gerçekleştirildikten sonra safra kesesi ameliyatı için karar verilir. Uzman cerrah kontrolü eşliğinde sağlanan yöntem ultrason üzerinden yapılır. Safra kesesinin meydana getirdiği sorunların tablosu ortaya çıkarılır ve hastanın yatışı gerçekleşir. Bu konuda özellikle safra kesesindeki taşların boyutları ameliyat kararındaki en önemli etmendir. Aynı zamanda safra kesesinde sadece taş üzerinden yaşanan sorunlar yoktur. Tanı konusunda taşa benzer şikayetler yaşatan safra kesesi polibi ile buna benzer oluşumlar safra kesesi ameliyatı için ayrıca etmenlerdir. Profesyonel bir anlayış ile gerekli tanı, farklı tetkik ve testler neticesinde karar verildiği zaman hasta için ameliyat gerçekleşir.

Kapalı (Laparoskopi) Safra Kesesi Ameliyatı

Günümüz teknolojik gelişimi ve doğru yöntemler altında kapalı (laparoskopi) safra kesesi ameliyatı daha fazla öne çıkmaktadır. Özellikle sağladığı ayrıcalıklar ve üstünlükler nedeniyle günümüzde birçok uzman cerrah laparoskopik, yani kapalı yöntem üzerinden safra kesesi ameliyatını gerçekleştirilmektedir. Anahtar deliği kadar kesiklerle birlikte gerçekleşen bu ameliyat, yaklaşık olarak 40 veya 45 dakika kadar sürmektedir.

Hastalar aynı gün içerisinde ameliyatın ardından taburcu edilebilmektedir. Açık ameliyata göre ağrı ve sızının daha minimum seviyede kaldığını söylemek mümkün. Hasta daha hızlı şekilde iyileşme süreci yaşar ve kısa süre içerisinde günlük yaşamına dönebilir. Bu olanakları değerlendirmek için kapalı safra kesesi ameliyatı Ankara adına hemen site üzerinden iletişim kurabilirsiniz. Profesyonel bir anlayışla ele alınan bu yöntem dahilinde, hasta kısa süre içerisinde yeniden sağlıklı yaşamına dönüş yapabilmektedir.

Safra Kesesi Kapalı (Laparoskopi) Ameliyatında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Öncelikle mutlaka ameliyat öncesi ve sonrası, operasyonu gerçekleştirecek olan Uzman prof.dr. Gökhan Yağcı’nın uyarıları dikkate alınmalıdır. Ameliyat öncesi ve sonrası gerekli olan tüm tedbirler, yapılması gerekenler hasta tarafından ele alınması gerekir. Böylece daha sağlıklı bir süreç yaşanır ve hasta yeniden günlük yaşama dönüş yapabilir. Safra kesesinde meydana gelen taş ile polip ve benzeri problemler sağlığı daha tehdit edici bir unsura dönüşmeden, hemen müdahale edilmesi büyük öneme sahiptir.

Şimdi Abone Ol

En son haberlerimizi alın ve sağlıklı kalın.