Loop Bipartition

Loop Bipartition

Şeker hastalığı sadece zayıf insanlarda değil obezite problemi olan insanlarda da görülebiliyor. Vücuttaki pankreas yeterince insülin üretemediği veya üretilen insülinin yetersiz kaldığı durumlarda şeker hastalığı baş gösteriyor.

İki tip şeker hastalığı bulunuyor. Vücutta insülinin üretilememesi TİP 1, üretildiği halde yetmiyor veya kullanılamıyorsa TİP2 olarak kabul ediliyor.

Obezite ve Metabolik Cerrahi alanında uzman olan Prof.Dr.Gökhan Yağcı loop bipartition (Döngüsel İki Bölmeli Laparoskopik Tüp Mide Ameliyatı) ameliyatını yapıyor.

TİP2 Şeker Hastalığı Nedir?

TİP 2 Diyabet (T2DM) hastalığı son yıllarda büyük artış göstermektedir. T2DM, Metabolik cerrahinin ana konusudur ve genellikle obezite ile ilişkilendirilir. Çünkü obezite ya da fazla kilolu olan kişilerde yağ hücrelerinden bazı hormonlar salgılanır. Bunun için de fazla insüline ihtiyaç duyulur. Bu durum da vücutta insülin direncine yol açabilir. İnsülinin yüksek miktarda olması açlık hissini doğuracak ve yemeye teşvik edecektir.

TİP 2 şeker hastalığında insülin salgılanmasındaki bozukluk, dokuların insülin duyarlılığının bozulmasına yol açıyor. Hareketsiz yaşam biçimi, fazla kalorili yiyecekleri ve kafeinli içecekleri tüketme kilo almanıza yol açıyor. Bu da doğrudan sindirim sisteminizi etkileyip, insülin ihtiyacınızı doğuracaktır. Eğer şeker hastalığından şüpheleniyorsanız doktorunuzla görüşmeniz en doğrusudur.

Metabolik Cerrahi Nedir?

Hastada hem obezite hem de şeker hastalığı bulunuyorsa ikisini birlikte tedavi etmek için cerrahi yöntemler uygulanıyor. Bu yöntemlerin genel adı metabolik cerrahidir. Kandaki yükselen şeker seviyelerinin kontrol altına alınması amacıyla cerrahi işlemler yapılır.

Metabolik cerrahinin temel amacı; sindirim sistemi anatomisini değiştirmek, metabolizmayı düzenleyen biyokimyasal ve afizyolojik değişiklikleri sağlamaktır.

Loop Bipartition (Sası-Bypass) Ameliyatı Nedir?

Obezite hastalarda dengelemek için yapılan ameliyat çeşidine loop bipartition Ankara adı verilir. Bu ameliyatla T2DM hastalarının tedavisinde yüksek oranlarda başarı sağlanıyor. Doğal sindirim fonksiyonlarınız korunuyor. Bu ameliyatta iki basamak söz konusudur;

Birinci basamakta, standarttan daha geniş bir tüp mide oluşturuluyor.

İkinci basamakta ise midenin alt kısmındaki antrum bölümünden ince bağırsağa bypass- anastomoz yapılıyor.

Loop Bipartition Avantajları Nelerdir?

  • Ameliyatın zayıflatıcı etkisi vardır.
  • İnce bağırsak hormonlarının aktivasyonları yeniden sağlanır.
  • Risk oranı oldukça düşüktür. Herhangi bir yabancı materyalle dolaşmak zorunda kalmazsınız.
  • Antrum ve pilor alanları korunur.
  • Bu yöntemde tüm sindirim sistemi endoskopik olarak incelenir ve varsa diğer sorunlar da tespit edilir.
  • Folik asit, demir gibi maddelerin eksikliği yaşanmıyor. Ciddi emilim bozuklukları da oluşmuyor.
  • Üç gibi bir sürede normal kan şekeri seviyelerine inme oranı %90’dır. 6 ay gibi bir sürede de ideal kiloya inebiliyorsunuz.

Loop Bipartition Ameliyat Süreci Nasıl İşliyor?

Metabolik cerrahinin bir yöntemi olan loop bipartition ameliyat süreci 5 gündür. İlk gün check-up yaptırıyorsunuz. Şeker hastalığınızın tipi, insülin rezervi, ameliyattan fayda görme olasılığı, yandaş hormonal- metabolik hastalıkların olup olmadığı gibi konular değerlendirilir. Vücut fonksiyonlarınızın seyri kontrol edilir. Örneğin böbrek fonksiyonlarınızda problem varsa, stabil hale getiriliyor.

İkinci gün ameliyat işlemleriniz başlatılıyor. Ameliyatınız 2 saat sürüyor. 4 saat sonra yürümeniz sağlanıyor. Ertesi günü su içmeniz ve düzenli solunum egzersizleri yapmanız sağlanıyor. Ameliyattan sonra 2. gün karın tomografisi çekilerek ameliyat bölgesiniz kontrol ediliyor. Suyla birlikte sıvı gıda alımına da başlıyorsunuz.

Ameliyattan sonra 3. gün diyetisyen konsültasyona geliyor. Destek ilaç tedavileri düzenleniyor. Hastane sonrası beslenme, davranış, ilaç kullanımı hakkında sizi bilgilendirip, kontrol için randevu günü belirliyorsunuz.

Hastane Sonrası İşe Ne Zaman Başlanabilir?

Normal yaşantınıza ve iş hayatınıza sağlıklı ve dinç dönmek istiyorsanız birkaç hafta evde istirahat etmelisiniz. Bir ay süreyle doktorunuzun ve diyetisyeninizin önerdiği sıvı ve yumuşak gıdalarla beslenmelisiniz. İkinci aydan itibaren, yavaş yavaş çiğneyebileceğiniz katı gıdalara geçebilirsiniz.

Loop Bipartition Ameliyat Fiyatları Ankara

Uygulanan yöntemler, kullanılan materyaller ve hastane koşulları göz önüne alındığında loop bipartition fiyatları Ankara değişkenlik gösteriyor. Burada önemli olan ameliyatı kaç liraya ve nerede yaptırdığınız kadar kime yaptırdığınız da önemlidir.

Hastane ve ameliyat ortamının hijyenliği, kullanılan malzemelerin ithal ve kaliteli olmasıyla birlikte uzman ve profesör bir doktorun varlığı da önemlidir. Sadece Ankaralılara değil, bütün Türkiye’ye hizmet veren Profesör Doktor Gökhan Yağcı sayesinde şeker hastalığınızdan kurtulabilirsiniz. Tek ameliyatla sadece şeker hastalığınızdan değil fazla kilolarınızdan da kurtulmuş oluyorsunuz.

Şimdi Abone Ol

En son haberlerimizi alın ve sağlıklı kalın.