Tüp Mide Ankara

Tüp Mide Ankara

Dünyada ve ülkemizde giderek artış gösteren Obezite sıklığı ile parelel olarak tüp mide ameliyatları da oldukça fazla gelişim göstermiştir. Bu gelişime paralel olarak Türkiye’nin pek çok bölgesinde de tüp mide ameliyatları yapılmaktadır. Günümüzde Obezite hastalarının cerrahi tedavisinde en fazla uygulanan yöntemler arasında tüp mide operasyonu yer almaktadır. Bu yöntem genellikle kilo vermek için medikal tedavi, sağlıklı zayıflama programları ve egzersiz gibi farklı yolları deneyen fakat başarılı olamayan kişilere uygulanmaktadır.

Genel anestezi altında uygulanan tüp mide ameliyatları doktor muayenesinden sonra doktorun uygun görmesi halinde yapılır. Prof.Dr.Gökhan Yağcı tüp mide operasyonları konusunda kendisini kanıtlamış ve yüksek başarı elde etmiş bir uzmandır. Prof.Dr.Gökhan Yağcı tüp mide operasyonunu hastaların kilo vermesinde yardımcı olmak için uygulamakta ve büyük başarılar elde etmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı hastanın kilo vermesine yardımcı olan ve genel anestezi altında yapılan cerrahi bir operasyondur. Bu operasyonda amaç hastanın midesini küçültmektir. Laparoskopik yöntemi ile yapılan ameliyatlar sayesinde tüp mide operasyonu daha kolay yapılabilmektedir. Laparoskopik yöntemi kapalı ameliyat yöntemi olarak bilinir. Bu yöntem sayesinde hastaların iyileşme süreci de kısalmış olur.

Laparoskopik yönteminde hastanın mide kısmı HD kalitesinde mönitör ekran sayesinde görülür. Bu bölgeye bir endoskopik kamera ile giriş yapılır. Operasyon sırasında olumsuz bir durum gözlenirse laparoskopi yönteminden anında açık ameliyata geçiş yapılır. Fakat bu yöntem tüp mide ameliyatında en iyi yöntemlerden birisidir. Çünkü hastada bir komplikasyon oluşumu kolaylıkla önlenebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Uzman doktor tarafından tüp mide ameliyatlarında bazı faktörler önemlidir. Bu faktörleri taşıyan hastalar için tüp mide ameliyatları uygun görülmektedir. Prof.Dr.Gökhan Yağcı ise bu faktörleri kilo probleminin derecesine ve süresine bağlamaktadır. Buradaki süre genellikle uzun uğraşlar olmasına rağmen verilemeyen kilolar kast edilmektedir. Ameliyatsız olarak farklı kilo verme ve obezite tedavileri denemiş olması önemlidir.

Tüp mide ameliyatının gerçekleşmesi hastanın tıbbi açıdan uygunluğuna bağlıdır. Genellikle vücut kitle endeksi 40 ve üzeri ise tüp mide ameliyatı için uygun görülürsünüz. Fakat vücut kitle indeksi 35-40 aralığında ise tüp mide ameliyatı için doktorun ayrıca değerlendirmesi gerekmektedir. Ayrıca eğer operasyon mümkünse dahi belirli testlerden de geçmekte fayda vardır.

Tüp Mide Ameliyatında Süre

Tüp mide ameliyatında süre ilk aşamada doktorun muayenesi ile başlar. Uzman doktor gerekli gördüğü test ve muayeneleri yaparak ameliyata ilişkin karar verir. Eğer, vücut kitle endeksi olarak operasyona uygun görüldü iseniz ameliyat süreci de başlayacaktır.

Tüp mide operasyonunda süre oldukça azdır. Genel anestezi ile yapılan operasyonda 45 dakikalık bir süreç yaşanır. Genel operasyon sürecine bakıldığında ise 2 saate yakın bir süreyi kapsar. Bu 2 saat genel ameliyata hazırlık, ameliyat süreci ve bekleme kısımlarından oluşur.

Bazı durumlarda ameliyatın süresi de değişebilir. Fakat genellikle 2 saat sürmektedir.

Tüp Mide Ameliyatında Risk Bulunur mu?

Tüp mide ameliyatı fazla kilolardan kurtulmak için en hızlı sonuç veren operasyonlardan birisidir. Fakat bazı kişiler özellikle medya kuruluşlarında olumsuz haberlerin yer almasından sonra korkar olmuştur. Alanında Uzman bir doktor tarafından gerçekleştirildiği takdirde tüp mide ameliyatları sonrasında oldukça doğal bir seyir izleyeceğinizden emin olabilirsiniz. Medyada bu denli sık yer alması operasyonun riskli ya da tehlikeli olduğu anlamına gelmez. Her ameliyat aslında biraz risk taşır. Ama tüp mide ameliyatının diğer ameliyatlardan farklı olduğunu düşünmek de pek doğru değildir.

Tüp mide operasyonunda genel komplikasyon oranı oldukça düşüktür. Orana bakıldığında ortalama bin kişide 3-5 komplikasyonlu vaka görülür.

Tüp Mide Ameliyatında Fiyatlar

Tüp mide ameliyatında maliyete etki eden birçok faktör söz konusudur. İleri teknolojiye sahip aletlerin kullanıldığı bir ameliyat olması nedeni ile seçilen ürünlerin kalitesi ile doğru orantılı olarak maliyetin yükselmesi doğaldır. Midenizin bölünmesi esnasında kullanılacak olan özel malzemelerin kalitesi hakkında ameliyat öncesinde bilgi sahibi olmanızı özellikle vurgulamak isterim.

Ameliyatın yapılacağı hastanenin verdiği hizmetin kalitesi, hastaya ait yandaş hastalıkların varlığı, riskleri ilave cerrahi işlemlerin gerekliliği de maliyeti etkileyen diğer faktörler olarak hatırlanmalıdır. Bu faktörlerin her biri ameliyat sürecini de doğrudan etkileyebilmektedir.

Bazı hastanelerde hastaneye ve uzman doktora göre fiyatlar artış gösterebilir. Büyükşehirlerde ise tüp mide operasyonları benzer fiyatlardadır. Ama genellikle tüp mide fiyatları Ankara ve İstanbul gibi büyükşehirlerde farklılık gösterebilir. Çünkü, tüp mide Ankara şehrinde yapılan operasyonlar daha gelişmiş ve daha kapasiteli olabilir. Özellikle hastane kapasitesi ve donanımı doğrudan fiyatlara endekslidir.

Tüp mide operasyonları ile ilgili doğru ve net fiyat bilgisi için uzman hekim kontrolünden geçmek çok önemlidir.

Şimdi Abone Ol

En son haberlerimizi alın ve sağlıklı kalın.